Příspěvek četlo
1,601 total views
Přetiskujeme návrh novely zákona 114/1992 o ochraně přírody a krajiny, kterou napsal Petr Ješátko, st., bývalý lesní inspektor Národního parku Šumava.
Celý text si můžete přečíst zde. Doplněné věty jsou uvedeny tučně.
Cílem novelizace Zákona o ochraně přírody a krajiny je lepší ochrana lesů zvláštního určení. (Kam spadá například Národní park Šumava). Zatímco lesnický zákon ukládá správci lesa povinnost vytěženou část lesa do dvou let obnovit sadbou, v lesích zvláštní ochrany tato povinnost nyní v legislativě není. Z logiky věci by však ochrana lesů zvláštní ochrany měla být přísnější než je ochrana běžného hospodářského lesa. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou Petr Ješátko napsal, tuto zjevnou absurditu napravuje.
Toto je závažná věc, lesa na Šumavě v rozporu s deklarovanou ochranou rok od roku ubývá. Pro informaci, zde jsou statistické údaje o objemu holin v Národním parku Šumava.
S návrhem se za Občanský monitoring plně ztotožňujeme a ve spolupráci s občanským sdružením Zákonomat jsme zahájili kroky, které povedou k projednání navrhovaného textu v Poslanecké sněmovně. O dosažených krocích budeme průběžně informovat. Níže uvádíme stručný přehled dalších upravovaných oblastí v návrhu zákona Petra Ješátka:
§ 15 Národní parky
1. Základní ochranné podmínky národních parků
Na celém území je zakázáno:
a) zakázáno hospodařit na pozemcích způsobem vyžadujícím intenzivní technologie doplnit, což jsou v lesnictví i harvestory a těžké vyvážecí soupravy na dříví.
Dosud nebyl tento pojem specifikován v zákoně a byl,zejména v poslední době zneužíván v neprospěch ochrany přírodních procesů. Prakticky se tak způsob těžebních prací v národních parcích,tedy lesích zvláštního určení naprosto nelišil od hospodářských lesů. Na těchto fotografiích můžete vidět výsledek práce harvestoru – rozsáhlou holinu u jezera Laka na Šumavě.
i) Pořádání hromadných lovů zvěře (natláčky, naháňky a pod.) nepatří do ekosystémů v národních parcích, vzhledem k tomu, že je současné výrazně rušivě ovlivňován i biotop chráněných živočichů.
c) a f) Pokud I. zóny jsou naprosto bezzásahové, je třeba v zákoně zdůraznit, že je zde zakázána jakákoliv těžba a lov zvěře.
§ 21 Právo myslivosti a rybářství
Výkon práva myslivosti v národních parcích vyloučit a nahradit péčí o zvířata (nikoliv zvěř) . V Plánech péče stanovit management jednotlivých druhů zvířat (včetně chráněných) v souladu s jejich vlivem na celý ekosystém. Pozn. již v minulosti v Plánech péče NP Šumava bylo zakotveno, že myslivost se na území parku neprovádí. Bohužel to nebylo dodržováno.
§ 22 Lesy národních parků
Holiny po vytěženém, z ekosystému odvezeném a prodaném dříví nelze v národních parcích akceptovat bez urychleného návratu lesního prostředí odpovídajícími dřevinami, podle příslušného lesního typu tak, aby byla zajištěna ekologická stabilita lesních porostů a zároveň, aby nebyl narušen vodní režim těchto porostů.
Petr Ješátko, st. (Autor je bývalý vrchní lesní inspektor Národního parku Šumava, nyní v důchodu). Starší pořad Petra Ješátka pro Českou televizi
V kategorii Dokumenty, Legislativa, Program, Šumava, Životní prostředí
Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 13.7.2015
Kéž by bylo víc lidí jako je pan Ješátko, bývalý lesní inspektor. Tohoto pána byste měli doporučit panu Hubenému za poradce.Je to člověk nejen vzdělaný, ale velice zkušený v oblasti zachování ekosystémů, v péči o lesy, ptactvo i zvířenu. Jeho prostřednictvím se rozšířil počet lidí chápajících potřebu zachovat neporušenou přírodu. Jana Schmidová
5. 1. 2016
Sleduji již mnoho let divné reje různých vládou dosazovaných lidí na místo ředitele N.P. Šumava a dopadá to tak že zanedlouho zůstanou jen holé kopce. Co může udělat ředitel který je střídán s novou garniturou politiků a ti mají různé jiné zájmy než je rostoucí les a jsou zaměření na zisky z prodeje dřevní hmoty.I hospodářský les roste 100let a politci jsou ve funkcích jen několik let a jsou někteří z nich chtivější než všichní lýkožrouti ze Šumavy.
Je velice smutné , že to co naší předci , na ŠUMAVĚ dokázali . A to měli jen pracovité ruce , ruční pili a sekery a koně . Ale co měli HLAVNĚ ? LÁSKU K PŘÍRODĚ ! To co CHYBÍ LIDÉ kteří DNES ROZHODUJÍ ! Zničit to co ROSTE MNOHO LET není DNES vůbec žádnej PROBLÉM ! Bohužel nejsmutnější na tom je,že se to stává tam kde by to ČLOVĚK NEJMÉNĚ ČEKAL! A to v Národních Parcích ! Je mě 68 roků ale ještě věřím tomu , že se na ŠUMAVU zase VRÁTÍ HOSPODÁŘI ! Když né DNES tak možná naší VNUCI POCHOPÍ , že PŘÍRODA se bez nás LIDÍ OBEJDE ale MI NÉ !