Šumava - Občanský monitoring

Petr Ješátko: Od komerčního lovu ke korupčnímu

Co se mi honí dnes hlavou? Když jsme v r. 1993 přebírali lesy na území parku, tak jako lesníci jsme byli zvyklí z bývalých lesních závodů jednat i ekonomicky. Dřevo jsme řádně třídil i podle jakosti a také tak prodávali, obdobné to bylo i s lovem trofejové zvěře, kdy poplatkový lov pro hosty přinesl v prvních letech mnoho milionů korun do pokladny parku, tedy státu. Prostě ekonomika a racionální řízení byly součástí naší profese. Měli jsme také minimální dotace. Později se ozvala ochranářská část zaměstnanců, že komerční lov do parku nepatří.

Souhlasili jsme a od té doby lovil lesní personál. Na rozdíl od Bavorského národního parku, kde trofej je majetkem parku, tedy státu, zůstává u nás lovci. Proto, aby veřejnost transparentně viděla, kdo a jak silného jelena ulovil, se pořádala každoročně ve Vimperku přehlídka trofejí, s doprovodným programem, k poznání laické i myslivecké veřejnosti stav jelení zvěře na území parku. V příloze se můžete podívat na článek, který vyšel v časopise Myslivost a více informuje.

Tak tomu bylo až do nástupu současného vedení parku. Dnes již druhý rok pan ředitel rozhodl, že transparentnost je zbytečná a že nikomu není nic do toho, co se uloví a hlavně kdo jak silného jelena uloví. Silný jelen, tedy se sílou paroží, může mít hodnotu až přes půl milionu korun. A za „dobrého“ jelena vám někdo opraví auto, zaplatí letenku na dovolenou, vymění kotel u topení a nebo třeba kyčelní kloub. A kdo rozdává hostům povolenky? Od ministerstva po ředitele parku. Proč tedy tajit??? Podívejte se na článek z webu Silvarium.cz o nabízených službách.

Zároveň v příloze naleznete i ceník Vojenských lesů Horní Planá za lov jelení zvěře a podívejte se na částky, které jako řádní hospodáři inkasují. Zdá se mi, že „komerční“ lov, který se ochranářům nelíbil, se dnes pod jejich vedením začíná měnit v lov „korupční“. Proč tajit lovce a trofeje a neukazovat, kdo jak silného jelena ulovil? A občané se mohou ptát, kdo by se zasloužil o takový dar?

Článek z časopisu Myslivost

Ceník Vojenských lesů Horní Planá

Z kategorie Šumava

Zaslal/a gentleman on January 11, 2021

Petr Ješátko: Les není fabrika na dříví

Přetiskuji článek Petra Ješátka.

 

 

 

 

 

 

Pokračování…

Z kategorie Šumava

Zaslal/a Vitezslav Praks on November 12, 2020

Petr Ješátko: Zásady péče o Šumavu – úplně bez zásad?

Přetiskuji článek Petra Ješátka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Ješátko je bývalý vrchní lesní inspektor Národního parku Šumava, nyní v důchodu.

Pokračování…

Z kategorie Šumava

Zaslal/a Vitezslav Praks on November 1, 2020

Petr Ješátko: Národní park Šumava v rukou ministra Brabce po šesti letech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přetiskuji článek Petra Ješátka. Petr Ješátko je bývalý vrchní lesní inspektor Národního parku Šumava, nyní v důchodu.

Pokračování…

Z kategorie Šumava, Životní prostředí

Zaslal/a Vitezslav Praks on March 3, 2020

Petr Ješátko: Dokument – Přepis kulatého stolu ze dne 31. května 2019 k petici „Za zákon pro zelené lesy Šumavy“

 

Přetiskuji komnetář Petra Ješátka a dokument – Přepis kulatého stolu ze dne 31. května 2019 k petici „Za zákon pro zelené lesy Šumavy“

Pokračování…

Z kategorie Dokumenty, Šumava, Životní prostředí

Zaslal/a Vitezslav Praks on July 1, 2019