2015 May

Povinné kvóty pro přijetí uprchlíků: Češi hlasovali v europarlamentu pro

Sleduji téma povinných kvót pro uprchlíky. Média tyto dokumenty nereferují, což je škoda. Obsahují celou řadu důležitých informací: Kompletní dokument si můžete přečíst zde: Společný návrh usnesení Evropského parlamentu o tragédiích, k nimž došlo v poslední době ve Středozemním moři, a o migrační a azylové politice EU (2015/2660(RSP))

Zaujal mne i fakt, že čeští europoslanci hlasovali pro zavedení kvót  a to v rozporu s oficiální zahraniční politikou vlády ČR. Dohledal jsem tedy a publikuji i informaci, kdo a jak přesně hlasoval. Níže uvádím citaci částí usnesení, které mne zaujaly a přidávám svůj stručný komentář k nim.

Pokračování…

Z kategorie Bezpečnost, Dokumenty, Zahraniční politika

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 30, 2015

Dotazník Evropské federace novinářů (EFJ) pro české novináře a blogery

Obdrželi jsme prosbu z Evropské federace novinářů o vyplnění a šíření dotazníku mezi blogery. Jste-li novináři, včetně volných novinářů a blogerů, podpořte prosím tuto organizaci a vyplňte prosím dotazník zde.

Pokračování…

Z kategorie Reakce

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 29, 2015

Maršmeloun: Podali jsme návrh na přezkum vydaného pravomocného územního rozhodnutí

zasíláme novou informaci v kauze Maršmeloun.

28.5. 2015 jsme podali na stavební odbor  Magistrátu hl.m. Prahy Podnět k přezkoumání pravomocného územního rozhodnutí  Odboru výstavby Městské části Praha 1 ze dne 30.04.2014 o umístění stavby pod sp.zn. S UMCP/038710/2009/VÝS-Tr/Hk-1/U Milosrdných, které nabylo právní moci dne 17.06.2014.

Pokračování…

Z kategorie Praha

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 29, 2015

Novela shromažďovacího zákona: Méně bezpečnosti pro občany, zato však více represe

26.5.2015 jsme se zúčastnili diskuze v Českém rozhlase k vládní novele shromažďovacího zákona. Záznam diskuze si můžete přečíst a poslechnout na stránách Českého rozhlasu zde. O novele jsme před časem psali zde, ještě v době, kdy byl projednáván ve vládě. Snad bude tato novela v rámci schvalování v Poslanecké sněmovně ještě upravena.

Z kategorie Legislativa, Reakce

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 26, 2015

prof. Kalina: Maršmeloun a hvězdy

Přetiskujeme příspěvek prof. Kaliny, profesora ústavu teorie a dějin architektury ČVUT v Praze. S článkem se za Občanský monitoring plně ztotožňujeme.

Pokračování…

Z kategorie Praha

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 26, 2015

Senátor Jirsa žalovatelem i navrhovatelem

Občanský monitoring sleduje dění na Šumavě pozorně a dlouhodobě. Recenzovali jsme  nový zákon o Šumavě (Hluboké hrdlo II : Návrh zákona o Šumavském národním parku, v záměru “Klausovy lanovky”  na Hraničník jsme se zúčastnili i EIA připomínkování.

Na Šumavě mnohokrát šlo “do tuhého”, například, když byly ekologům prořezávány pneumatiky. Část aktivistů byla fyzicky zbita při nelegálním zásahu policie proti blokádníkům nelegálně kácených stromů, viz článek: Policisté nestojí nad zákonem, zranění účastníci blokády na ně podávají trestní oznámení. V patě článku cituji rozhodnutí krajského soudu, kde soud dává blokádníkům za pravdu. Policie i vyšetřovala a odložila trestní oznámení, kdy jednomu aktivistovi neznámý pachatel poškodil brzdy na automobilu.

Tentokrát byla překročena ještě další hranice:  Dlouholetý odpůrce bezzásahových zón v Šumavském národním parku, senátor Tomáš Jirsa podal šikanózní, zastrašovací žalobu na profesora Karlovy univerzity, profesora Pavla Kindlmanna, mezinárodně uznávaného odborníka, za rozhovor, který profesor Kindlmann poskytl místním novinám. Rozhovor, za který je profesor Kindlmann  žalován, si můžete přečíst zde.

Pokračování…

Z kategorie Dokumenty, Reakce, Šumava, Životní prostředí

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 25, 2015

Maršmeloun: Stavební povolení nemůže být vydáno – veřejné upozornění na právní vady

Přetiskuji podání, které jsem právě odeslal vedoucímu stavebního odboru Prahy 1, panu tajemníkovi Prahy 1 a v kopii zastupitelům Prahy 1, MHMP.

Pokračování…

Z kategorie Ekonomika, Kultura, Praha, Protest, Reakce

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 24, 2015

Maršmeloun: Praha chce prodat pozemky developerovi pod cenou na základě neplatných smluv

Kritizujeme kauzu Maršmeloun především z hledisek ochrany památek a urbanismu, neopominutelnou částí problému je i majetkové hledisko.  Praha prodává developerovi nesmírně lukrativní pozemky za cenu nižší než jsou v místě a čase obvyklé, jak jsme doložili v článku: Kauza Maršmeloun: Zveřejnění smlouvy a co je v ní špatně. Sám investor na veřejné diskuzi k Maršmelounu, kterou uspořádal Institut pro rozvoj Prahy, vyčíslil své platby za pozemky na 18 milionů Kč. To je humorné. Je to cena bytu na Praze 1. Jak jsme zjistili dále, má tato platba proběhnout na základě smlouvy o smlouvě budoucí, která je neplatná. Níže uvádíme listinné důkazy, omluvte trochu právnické argumentace, pokusíme se být maximálně srozumitelní a čtiví.

Pokračování…

Z kategorie Dokumenty, Ekonomika, Kultura, Praha, Protest

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 24, 2015

arch. Švábová: Bylo nebylo

Přetiskujeme urbanistickou úvahu paní architektky Švábové o Praze. Ve svém textu paní architektka vysvětluje potřebu vzniku regulativů pro Prahu. Úvaha bude postupně pokračovat do podoby menší knihy, popisující metodiku regulativů, kterou budeme po kapitolách průběžně zde na Občanském monitoringu zveřejňovat.

Pokračování…

Z kategorie Kultura, Praha

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 24, 2015

U Sixtů: Právo: Lidé nechtějí u Sixtů megahotel

Přetiskujeme článek ke kauze U Sixtů.

Pokračování…

Z kategorie Dokumenty, Kultura, Praha

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 24, 2015

Jednu z parcel pro Maršmeloun vyměnila manželka bývalého starosty P1 Jana Bürgermeistera

Po práci, po večerech se zabýváme rozkrýváním kauzy Maršmeloun. A přinášíme novou pikantní informaci. Jednu z parcel, konkrétně parcelu 910/2 pro projekt Maršmeloun vyměnila za Národní galerii Ing. Radka Bürgermeisterová, manželka bývalého starosty městské části Prahy 1 Jana Bürgermeistera, která v té době pracovala v Národní galerii. Paní Bürgermeisterová vyměnila za Národní galerii parcelu s Magistrátem, Magistrát ji následně poskytuje develperovi na základě smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Za cenu, která je nižší než je cena v místě a čase obvyklá.

Pokračování…

Z kategorie Kultura, Praha, Zábava

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 24, 2015

Libri Prohibiti: Podpořme síť nezávislých knihoven na Kubě

Přetiskujeme velmi zajímavou iniciativu knihovny samizdatů Libri Prohibiti na podporu nezávislých knihoven na Kubě. S akcí plně sympatizujeme.  Projekt nezávislých knihoven nám ostatně připomíná náš vlastní projekt tvorby nezávislých knihoven v Česku:  Založte spolu s námi knihovnu ve svém okolí!.

Pomůžeme též se sběrem podpisů.

Za vlády komunistického režimu nám ze zahraničí také posílali knihy… Myslím, že že máme co vracet…

Libri Prohibiti: Dlouhodobý projekt podpory knihoven

Podpisový arch ke stažení zde.

Z kategorie Kultura, Převzato

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 24, 2015

Evropská komise: Zpráva o stavu přírody za rok 2014

Evropská komise vydala 20.5.2015 zprávu o stavu přírody za rok 2014. Dokument si můžete přečíst zde. Celou brožuru si můžete přečíst v angličtině zde. Technická zpráva je zde. V příspěvku cituji oblasti, které mne zaujaly.

Pokračování…

Z kategorie Dokumenty, Životní prostředí

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 24, 2015

Kauza u Sixtů: Máš to špatně, mámo, toto jsi neměla schválit.

O kauze u Sixtů jsme informovali v příspěvku: Dům u Sixtů: pro své sladké developery udělá Praha vše. Ano, vše. V kauze jde o přestavbu historických domů u Staroměstského náměstí do podoby luxusního hotelu Ritz-Carlton. Kritizujeme nikoliv využití domů pro bydlení nebo pro hotelové užití, ale fakt, že developerský záměr nesplnil požadavky Národního památkového ústavu a věcně nerespektuje památkovou ochranu, a přesto byl magistrátními památkáři povolen.

Jak jsme informovali, Klub za starou Prahu podal žádost o přezkum k Ministerstvu kultury. Tento článek popisuje další dění v kauze.

Pokračování…

Z kategorie Kultura, Praha, Zábava

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 22, 2015

Komiks Vor v památkovém zákoně

Komiks prazsky vor v pamatkovem zakone

Kontext

Níže uvádím tři vybrané neslavné kauzy, které proběhly výše uvedeným procesem. – Národní památkový ústav byl proti, Poradní orgán při Magistrátu: Sbor expertů (nebo jiné podobné těleso) vydalo kladné stanovisko – a památkáři při Magistrátu, tzn. ti úředníci, kteří mají “razítko”, rozhodli ve prospěch developerského projektu.

Podobných kauz jsou v Praze desítky. Podle mého názoru se jedná se o způsob obcházení památkové péče v Praze. Na tento systém běžný člověk nedosáhne, pro něj památkový zákon platí v plné jeho tvrdosti. Běžný občan naráží i při snaze vyměnit okna za plastová… Tato benevolentní cesta obcházení je zde pro movitější klienty a klienty s nadstandardními kontakty na politickou reprezentaci. – Jim tímto způsobem projdou věci, kde laik zírá, odborník se diví:

Kauza Maršmeloun

Kauza domu u Sixtů

Kauza Kozákův dům – Bourání domu na Václavském náměstí. (Kauzu se podařilo odvrátit)

 

(Neomezujeme se jen na pošklebování nad tímto systémem: Připravujeme podání k ombudsmanovi, který již dříve tuto procesní postup kritizoval a chystáme se tuto díru v zákoně projednat na plánované akci v Poslanecké sněmovně).

 

Petice

Petice ke kauze Maršmeloun je zde.

Petice ke kauze domu u Sixtů je zde.

Z kategorie Komiks, Praha, Protest, Zábava

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 21, 2015

Maršmeloun: Podali jsme podnět k památkové inspekci Ministerstva kultury

Dnes jsme podali podnět k památkové inspekci při MK ČR. Ministr kultury na poslanecké interpelace slíbil, že se bude Ministerstvo kultury kauzou Maršmeloun zabývat, pouze mu k tomu chybí “puvoir” – legitimace, povolení, podání. Právě jsme tak učinili, tzn. nyní je tato kauza v zodpovědnosti Ministerstva kultury.

Kontext

Naše interpelace na ministra kultury

Odpověď na interpelaci ministra kultury

 

Aktualizace

Oficiální odpověď z Ministerstva kultury – potvrzení o zahájení úkonů.

 

Další odkazy

Popis kauzy Maršmeloun je zde

Petici můžete podepsat zde

Všechny články o kauze Maršmeloun si můžete přečíst zde.

Z kategorie Praha

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 21, 2015

Jiří Gebert: Z domu u Sixtů nikdy hotel Ritz vzniknout nemůže

Přetiskujeme dopis pana architekta Jiřího Geberta, adresovaný firmě Marriott, která vlastní a provozuje hotely Ritz-Carlton, a která je investorem developerského projektu domu u Sixtů. Pan architekt Gebert v dopise vysvětluje celou řadu odborných důvodů, proč z domu u Sixtů nemůže vzniknout zamýšlený hotelový komplex superluxusního hotelu Ritz-Carlton. A pan architekt dobře ví, o čem hovoří – realizoval již celou řadu hotelových řešení v Čechách, v Karibiku i v Dubaji…

Pokračování…

Z kategorie Praha, Protest

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 21, 2015

Maršmeloun: Videozáznam z diskuze v Anežském klášteře

Přetiskujeme od Institutu pro rozvoj Prahy odkaz na záznam z diskuze ke kauze Maršmeloun, která proběhla v Anežském klášteře.

Videozáznam celé diskuze je zde.

Pozvánku jsme zveřejnili zde.

Příští veřejná diskuze o kauze Maršmeloun bude v Poslanecké sněmovně, pozvánka je zde. – Těšíme se.

 

Další odkazy

Popis kauzy Maršmeloun je zde

Petici můžete podepsat zde

Všechny články o kauze Maršmeloun si můžete přečíst zde.

Z kategorie Praha, Protest, Video

Zaslal/a Vitezslav Praks on May 21, 2015