V souvislosti s epidemií byl zcela paralyzován sektor kultury. Ministerstvo kultury proto předkládá návrh zákona, jímž se mění zákon č. 247/2020 Sb. ve znění zákona č. 448/2020 Sb. Působnost zákona před novelou se týkala pouze akcí konaných do 31. října 2020 a na vstupné uhrazené do 19. května 2020.
Návrh vyhlášky o změně a zrušení některých právních předpisů o vyhlášení zvláště chráněných území předkládá ministerstvo životního prostředí. Účelem návrhu je nastolit právní jistotu co do vymezení hranic a ochranného režimu vybraných zvláště chráněných území.
Poslanci Tomio Okamura, Radim Fiala, Jan Hrnčíř a další podali vládě ČR návrh na vydání zákona o zemském zřízení České republiky. Vláda ho na své schůzi 26. dubna 2021 projednala, posoudila a zaujala k němu nesouhlasné stanovisko. Výhrady měla především k tomu, že není v souladu s právními předpisy vyšší právní síly a s právním řádem ČR, je vnitřně rozporný, užívá nejasné pojmy a řada formulací je pouze proklamativní. Je to podle ní spíše návrh zákona.
Celý text návrhu najdete zde, stanovisko vlády pak zde.
Ministerstvo zdravotnictví (společně s ministerstvem financí) vypracovalo a předložilo poslanecké sněmovně zdravotně pojistné plány spolu s vyjádřením vlády a hodnocením zdravotně pojistných plánů na rok 2021 a střednědobých výhledů na roky 2022 a 2023. Celý materiál je značně rozsáhlý – čítá přes dvacet dokumentů.
Veřejný ochránce práv je funkce, která se proti skeptickému očekávání v naší společnosti nakonec etablovala, podobně jako senát. Také úřad ombudsmana každoročně bilancuje a je to čtení zajímavé, leč obsáhlé natolik, že nelze vybrat několik zajímavostí.
Proto se omezím jen na část úvodního slova JUDr. St. Křečka.
Ing. Vinzenz Wenhart (vyšlo ve Wäldlerkalender 1924, s. 83–87)
Zdá se zbytečným, ba dokonce prostoduchým, vyprávět Šumavanovi něco o jeho lese, ve kterém se narodil, který zná od dětství až k těm nejvyšším vrcholům. Ano, zná svůj domovský les v jeho úchvatné velikosti, zná jeho výšinné výhledy, jeho tichá zákoutí, jeho zelené pastviny, zná jeho temná jezera a šumící potoky, těší se z jeho nebetyčných smrků a jedlí a vědoucně naslouchá šumění jeho buků, bytí toho lesa samo, jeho vnitřní výstavba je mu však poměrně cizí. Nedokáže posoudit ani vztah částí, ze kterých les sestává, jednotlivých jeho porostů k celku, tj. k lesu jako takovému, ani jejich skutečný význam pro život lesa a lesní hospodářství.
Evropská komise předložila unijním zemím k politické debatě o problémech a příležitostech stárnoucí evropské společnosti dokument zvaný Zelená kniha o stárnutí. Komise loni v červnu 2020 vydala Zprávu o dopadu demografické změny, v níž ukázala, že v posledních pěti desetiletích se očekávaná naděje dožití při narození zvýšila u mužů i žen přibližně o 10 let. Zelená kniha o stárnutí je prvním výsledkem této zprávy,
Vláda připravila rozsáhlou novelizaci hned tří zákonů o přístupu k informacím (ve znění pozdějších předpisů):
zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím,
zákon č. 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí,
zákon č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací).
Podle Listiny základních práv a svobod jsou státní orgány a orgány územní samosprávy povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti, přičemž podmínky uplatňování práva na informace vymezuje zákon, resp. výše zmíněné tři. Za více než osmnáct let byly zákony o svobodném přístupu k informacím vícekrát novelizovány a doplňovány.