Přetiskuji článek pana architekta Geberta k novele stavebního zákona, předkládané Hospodářskou komorou.
Z kategorie Kultura, Legislativa, Názory
Zaslal/a Vitezslav Praks on September 6, 2020
Přetiskuji článek pana architekta Geberta k novele stavebního zákona, předkládané Hospodářskou komorou.
Z kategorie Kultura, Legislativa, Názory
Zaslal/a Vitezslav Praks on September 6, 2020
Z kategorie Kultura, Památky, Protest, Životní prostředí
Zaslal/a Vitezslav Praks on October 17, 2019
Přetiskujeme článek pana profesora Kaliny.
Pavel Kalina je český historik umění a architektury, který se zaměřuje na interdispciplinární výzkum dějin architektury a umění doby gotické, renesanční i barokní. Působí na Fakultě architektury ČVUT.
Z kategorie Kultura, Legislativa, Praha, Převzato, Společnost
Zaslal/a Vitezslav Praks on February 9, 2019
Přetiskujeme nový článek paní architektky Švábové.
Z kategorie Kultura, Legislativa, Památky
Zaslal/a Vitezslav Praks on February 9, 2019
Kontext
Arch. Švábová: Reakce na rozhodnutí Památkové inspekce MK v kauze Maršmeloun
Z kategorie Komiks, Kultura, Praha
Zaslal/a Vitezslav Praks on July 31, 2017
Přetiskuji článek paní architektky Švábové ke kauze Maršmeloun.
Zaslal/a Vitezslav Praks on June 21, 2017
Magistrátní památkáři povolili opět “Maršmeloun”. Odkazuji na článek časopisu Echo o tomto nejnovějším dění: Pražský dům Maršmeloun, který budí emoce, má zelenou od památkářů.
O této kauze jsme psali v článku: Maršmeloun versus Anežský klášter (popis kauzy). Získali jsme již textaci nového povolení magistrátních památkářů. Dokument si můžete přečíst zde.
Magistrátní úředníci vydali povolení, přestože nedošlo k podstatnému přepracování projektu a nebyly zapracovány připomínky přezkumných orgánů, kteří předešlá povolení zrušili. Pod povolením je podepsán nástupce Kněžínkův – Jiří Skalický. Tento postup považujeme za nezákonný a podáme na tento postup stavebního úřadu stížnost.
I nezákonně vydaný dokument však platí, proto je potřeba dosáhnout jeho zrušení. Vydané rozhodnutí proto napadneme podáním podnětu na přezkum. Všechny minulé podněty na přezkum nám daly zapravdu a povolení památkářů MHMP zrušily. Podnět i odpověď (přezkum) jako vždy zveřejníme.
Dále píšeme podnět na Památkovou inspekci Ministerstva kultury. – I zde jsme optimističtí: Také zde všechny náš předešlý podnět v této kauze byl Památkovou inspekcí schválen a Památková inspekce předešlé povolení zrušila.
Držte nám palce a i nadále nám zachovejte svou čtenářskou přízeň.
Ostatní naše články na téma Maršmeloun jsou uvedeny zde.
Zaslal/a Vitezslav Praks on January 13, 2017
Přetiskujeme pozvánku na Kozí mejdan, který pořádá disident Stanislav Penc.
Z kategorie Kultura, Pozvánky, Převzato
Zaslal/a Vitezslav Praks on August 20, 2016
Stanovisko ASORKD k novostavbě v Liblíně
Připravili jsme registrační formulář, pomocí kterého můžete podpořit návrhy změn památkového zákona, který sepsala paní architektka Švábová.
Kompletní návrhy paní architektky si můžete přečíst v článku: Připomínky k ochraně architektonického dědictví a účasti veřejnosti ve správním řízení v návrhu nového zákona o ochraně památkového fondu, přijatého vládou 20.11.2015.
Paní architektka vysvětluje hlavní body požadované úpravy v dopisu spolkům, který si můžete přečíst v příspěvku: Arch. Švábová: Dopis spolkům ve věci památkového zákona.
Z kategorie Kultura, Podněty, Program
Zaslal/a Vitezslav Praks on July 22, 2016
Přinášíme informaci o novém dění v kauze Maršmeloun: Investor Maršmelounu stáhl žádost o prodloužení povolení zbourání klášterní zdi Anežského kláštera.
Zaslal/a Vitezslav Praks on June 5, 2016
K zajímavé iniciativě vyzývá Světový den poezie, který připadá na 21. března. Letos už druhým rokem budou mít v tento den lidé možnost zaplatit ve vybraných kavárnách kávu nebo čaj vlastní básní. Světový den poezie se slaví od roku 1999 z iniciativy UNESCO. Znamená podporu čtení, psaní i vydávání poezie na celém světě, nepřehlédnutelným aspektem je i vyučování poezie v celosvětovém měřítku. Smyslem projektu Zaplať básní je alespoň jeden den v roce co nejvíc otevřít lidem cestu k poezii a duchovním hodnotám…
Více zde.
Z kategorie Kultura, Převzato, Zábava
Zaslal/a Vitezslav Praks on March 21, 2016
Upozorňujeme na připomínky fakulty architektury ČVUT k novému památkovému zákonu, který nyní připravuje Ministerstvo kultury. – Viz dopis prof. Václava Girsy, vedoucího ústavu památkové péče.
Za Občanský monitoring se k připomínkám ČVUT připojujeme.
Odpověď Ministerstva kultury na připomínky ČVUT je zde.
Z kategorie Kultura, Legislativa, Praha
Zaslal/a Vitezslav Praks on February 18, 2016
Přetiskujeme příspěvek paní architektky Švábové k návrhu architektonického řešení paní architektky Jiřičné.
Zaslal/a Vitezslav Praks on January 27, 2016
Přetiskujeme dopis paní Formánkové ze spolku Milosrdných. S dopisem se za Občanský monitoring zcela ztotožňujeme a budeme Vás informovat o reakci.
Zaslal/a Vitezslav Praks on January 17, 2016
Přetiskujeme odkaz na fotogalerii Lázní kyselka, kterou pomocí dronů fotodokumentuje firma Vertical Images.
Zaslal/a Vitezslav Praks on January 11, 2016
Přetiskujeme dopis paní architektky Švábové Radě vlády ČR pro nestátní neziskové organizace.
Komentář Občanského monitoringu: Ve skandinávských zemích je obvyklé, že kterýkoliv občan může podat připomínku k zákonu. To samozřejmě neznamená, že zákonodárce ve skandinávských zemích přijme všechny připomínky občanů, ale má povinnost je vypořádat – velmi jednoduchým způsobem je zaevidovat a napsat způsob zapracování – třeba i napsat zamítnuto. Podstatné je, že přímá komunikace mezi občanem a legislativcem funguje. Nevýhodou je zřejmě mírně delší proces prvního kola přípravy předpisu, výhodou je širší zapojení občanů se znalostí detailu, tzn. zřejmě nedochází tak často k nesmyslným aktualizacím předpisů, jako je případ, popsaný v článku Ministerstvo připravilo vyhlášku, která studentům zakáže pokusy s kyselinami.
Také v západní Evropě je obvyklé, že občané mají výrazně větší práva ve vztahu k legislativě i k probíhajícím řízením. Evropská komise opakovaně kritizuje Českou republiku za to, že upírá svým občanům přístup k rozhodováním, nejen v oblasti EIA (připomínkování občanů staveb s výrazným dopadem na životní prostředí), viz článek serveru Echo24: 55 milionů hned + 8,25 milionů měsíčně. Pokuta hrozí z EU.
Se stanoviskem paní architektky Švábové za Občanský monitoring plně souhlasíme. Odpověď Rady vlády pro neziskové organizace zveřejníme.
Z kategorie Kultura, Legislativa, Program, Reakce, Společnost, Životní prostředí
Zaslal/a Vitezslav Praks on January 11, 2016
Přetiskujeme článek pana architekta Geberta k proběhlé akci v ASPEN institute, o které jsme informovali v tomto příspěvku.
Zaslal/a Vitezslav Praks on January 7, 2016
Přetiskujeme níže mail našeho čtenáře Martina Tryzny ke kauze rekonstrukce vnitrobloku mezi ulicemi Na Příkopě, Václavské nám., Jindřišská, Panská a V Cípu. Jak je možné, že developer dostane povolení z Prahy 1 i z pražského magistrátu, pokud Národní památkový ústav a UNESCO jsou proti? Politici a úředníci jsou placeni z našich daní, aby chránili veřejný zájem, nikoliv aby nadbíhali developerům. Za Občanský monitoring vyzýváme investora, aby zohlednil požadavky NPÚ a UNESCa a zapracoval je do projektu.
Kauza je už starší a byla publikována na stránkách Praguewatch v článku: Developerská fantasmagorie: Demolice a zástavba bloku mezi ulicemi Jindřišská, Panská a Na Příkopě.
Související článek na serveru Idnes: U Václaváku má padnout 11 domů kvůli obřímu obchodnímu centru
Oficiální údaje o projektu na stránkách pražského magistrátu: Záměr rekonstrukce vnitrobloku mezi ulicemi Na Příkopě, Václavské nám., Jindřišská, Panská a V Cípu
Níže už přetiskujeme text mailu našeho čtenáře:
Zaslal/a Vitezslav Praks on January 2, 2016