2015 December

Maršmeloun: MMR zrušilo přezkum MHMP, spory pokračují

kolaz

 

Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo přezkum územního rozhodnutí v kauze Maršmeloun, který vydal Magistrát hlavního města Prahy. Kompletní dokument rozhodnutí MMR si můžete přečíst zde. Oficiální zdůvodnění MMR je, že Magistrát neprovedl přezkum včas. To zní na první pohled rozumně a legitimně. Pokud neprovedl Magistrát přezkum včas, je jasné, že přezkum nemůže platit. Ono to ale tak jednoduché není. MMR ve svém výroku nezohledňuje skutečnosti, které údajnému “prošvihnutí” předcházely. Konkrétně skutečnost, že Stavební úřad Prahy 1 antedatoval termín platnosti územního rozhodnutí tak, aby Magistrát přezkum v důsledku antedatace – “prošvihl”. A ještě navíc rozhodnutí o antedataci Stavební úřad Prahy 1 doručil pouze investorovi, nikoliv  už dalším stranám.

 

Pokračování…

Z kategorie Kultura, Nezařazené, Praha

Zaslal/a Vitezslav Praks on December 30, 2015

Radek Novotný: Lidé nemusí mít drahou vodu a města nemusí mít zchátralé trubky, pokud …

Radek_Novotny

Přetiskujeme článek Radka Novotného z občanského sdružení Pravda o vodě.

Pokračování…

Z kategorie Ekonomika, Energetika

Zaslal/a Vitezslav Praks on December 28, 2015

Maria Saláková: Dostala jsem nesmírnou zlost

Salakova

Přetiskujeme článek Marie Salákové Dostala jsem nesmírnou zlost.

Z kategorie Převzato, Životní prostředí

Zaslal/a Vitezslav Praks on December 24, 2015

Vládní novela zákona o střelných zbraních

Vlada CR logo

 

Vláda připravila novelu zákona o střelných zbraních. Přečíst si ji můžete zde. Přetiskuji části důvodové zprávy, které mne zaujaly.

Pokračování…

Z kategorie Bezpečnost, Legislativa

Zaslal/a Vitezslav Praks on December 21, 2015

Wikimedia: Veřejný dotazník EU k agendě European Digital rights

wikipedia

Přetiskujeme mail Jana Lochmana, jeho výzvu k vyplnění dotazníku EU k agendě European Digital rights. Za Občanský monitoring jsme už dotazník vyplnili. Zapojte se také. Nejde jen o nějaký dotazník a statistiku: snažme se ovlivnit politiku EU k oblasti digitální agendy. Níže přetiskujeme text mailu Jana Lochmana.

Pokračování…

Z kategorie Legislativa, Pozvánky

Zaslal/a Vitezslav Praks on December 15, 2015

Komiks Číslo tisku je

Komiks Cislo tisku je

Vládní návrh Památkového zákona v Poslanecké sněmovně – snímek obrazovky z evidence tisků:

Pokračování…

Z kategorie Kultura, Legislativa

Zaslal/a Vitezslav Praks on December 7, 2015

EFTEC: Ekonomický přínos přírody v Národním parku Šumava činí 44 miliard Kč ročně

Šumava logo

Renomovaná britská konzultační společnost EFTEC  vypracovala v roce 2013 studii o Národním parku Šumava. Výstupy této studie jsou aktuální zejména nyní, kdy se v Poslanecké sněmovně chystá opět projednávání osudu Národního parku Šumava. Studie doporučuje rozšíření divočiny na Šumavě a dokládá toto doporučení vedle ekologických i přesvědčivými ekonomickými argumenty. Celý dokument si můžete přečíst zde. Souhrn ze studie v češtině je k přečtení zde.

Zde je reportáž České televize k tomuto tématu:  Studie: Šumava ukrývá 44 miliard, přílišné zásahy ji o hodnotu připraví.

Pokračování…

Z kategorie Nezařazené, Šumava, Životní prostředí

Zaslal/a Vitezslav Praks on December 5, 2015

Úřad ombudsmana bude kauzu Maršmeloun i nadále monitorovat

kolaz

Přetiskujeme odpověď úřadu Ombudsmana na podání paní Formánkové ze sdružení U milosrdných, kterým podala žádost o přezkum kauzy Maršmeloun. Zejména okolnosti zpětného posunu data platnosti územního rozhodnutí, jak jsme o tom informovali v článku Maršmeloun: Stavební úřad Prahy 1 podivně zpětně změnil datum územního rozhodnutí.

Celý dokument – odpověď úřadu Ombudsmana –  si můžete přečíst zde. Vybírám pasáže textu, které mne zaujaly. Zvýraznil autor článku. Jen ještě doplním, že to není to poprvé, kdy se ombudsman zabýval památkovou kauzou, v tomto našem článku si můžete přečíst jeho stanovisko k podání k jedné z našich předešlých kauz: Kozákova domu: Ombudsman ČR dnes odmítl záměr bourání Kozákova domu na Václavském náměstí.

Pokračování…

Z kategorie Dokumenty, Kultura

Zaslal/a Vitezslav Praks on December 3, 2015