Na této stránce budeme průběžně zveřejňovat seznam běžících projektů. Budeme rádi, když se do nich zapojíte.
1. Věnuj své obci dvě hodiny týdně. Účastněte se jednání Vašeho lokálního zastupitelstva.
Zapojte se do tohoto projektu. Doplňte si termíny jednání zastupitelstva do svého kalendáře a důsledně na tato jednání docházejte. Ideálně přemluvte ještě někoho ze svých přátel a docházejte společně. Místní zastupitelstva mají velké pravomoci – jak se dohodnou, tak to ve Vaší obci bude. Prakticky všude je situace stejná: Jednání zastupitelstev probíhají za naprosté neúčasti veřejnosti, není tak těžké prosadit i opatření, které jde proti veřejnému zájmu. Všude se ostatně řeší ty samé problémy. Územní plány, stavby, ale i zajištění efektivního každodenního provozu. Cílem tohoto projektu je tedy vytvořit skupinu lidí, kteří si vzájemně budou v těchto akcích pomáhat. Můžete použít toto diskusní vlákno v naší diskusi.
2. Občanský monitoring – Řešení problémů.
Chceme připravovat věcně kompetentní stanoviska k zásadním otázkám a následně je propagovat. K níže uvedeným tématům chystáme diskusní večery, články. Zapojte se.
Rozpracovaná témata
- Komplexní plán řešení bezdomovectví. K čemu jinému má sloužit stát než k ochraně osob, které se o sebe nedokážou postarat sami. Jak toto provést způsobem, který by byl spravedlivý, neruinoval (Máte k tématu co říci? Kontaktujte nás)
- Státní dluh. Česká republika směřuje k bankrotu. viz http://www.verejnydluh.cz/. Chceme sestavit seznam proveditelných opatření, které by dokázaly změnit tento směr – dokázaly změnit naši budoucnost.
- Nad surovinovou politikou státu. Rozbor státní surovinové koncepce, ale i horního zákona. Věděli jste, že vlastníci dolů platí menší poplatky za pozemek než zahrádkáři.
- Anonymní akcie. Komplexní sonda. Co vadí a proč. Možnosti řešení. Inspirace ze zahraničí. Další kroky.
- Protipovodňová ochrana. Je možné snížit škody z povodní? Lze se poučit?
Již zpracovaná témata si můžete přečíst a připomínkovat zde.
3. Občanský monitoring – ekologické poradenství.
Souvisí s projektem 1. Chtějí ve Vaší blízkosti pokácet alej nebo způsobit jinou ekologickou újmu, která je v rozporu se zákonem? Příklad ze života: V jedné sousední obci chtěl majitel vykácet lipovou alej na hranici svého pozemku. Na otázku proč, odpověděl: Zbyl mi po stavbě domu štěrk, chtěl bych tam udělat cestu. Přesně toto hrozí a dá se proti tomu účinně zasáhnout. Zapojte se s dotazy, případně odpověďmi.
4. Protesty
Není povinností občana nechat si vše líbit a vše tolerovat. Zvolené zástupce je nutné kontrolovat, zda využívají mandát, který od nás dostali, k hájení veřejných zájmů. Občanský monitoring monitoruje kauzy, informuje o nich veřejnost, organizuje občanské protesty
- Šumavský národní park. V těchto dnech se doslova jedná o jeho bytí / nebytí .
- Laguny Ostrava. Stát dlouhodobě v této kauze selhává. Za desítky let stát utratil na tuto kauzu již desítky miliard, aniž byl schopen dosáhnout znatelného zlepšení situace. V této kauze pořádáme periodicky protesty ve snaze upozornit na hanebný přístup státu k této oblasti.
- Bourání Kozákova domu na Václavském náměstí v památkové zóně UNESCo.
5. Manifest Nové tiskové agentury.
Informujme se sami. Není to až tak obtížné, více se dozvíme a více se naučíme.
6. Založte ve své obci knihovnu.
7. Založte ve své obci lokální zpravodajství. Lokální zpravodajství je zásadním veřejným statkem, přesto v mnoha obcích nefunguje. Důležité je zahájit tento projekt praktickým způsobem, aby se člověk na projektu neukřižoval – neupracoval k smrti. Méně je více. Též je zásadní, aby se časopis nestal zdrojem nekonstruktivních flamů. Pomůžeme Vám metodicky, s volbou prostředku, s technickými aspekty. Ukázku pro svou inspiraci můžete vidět zde, elektronický časopis Průhoničák.
Naše další projekty
Galerie Kaviár Krystal Briliant
Doporučné stránky
V kategorii
Tento příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 5.6.2013