Kozákův dům na Václavském náměstí je zase o krok blíže zbourání

Kozákův dům na Václavském náměstí je zase o krok blíže zbourání


Příspěvek četlo

 459 total views

Demonstrace proti bourání domu č. 47 na Václavském náměstí

Stavební úřad Prahy 1 vydal územní rozhodnutí ve prospěch zbourání domu na Václavském náměstí. Na stavebním úřadu Prahy 1 je již i podána žádost o demoliční výměr. Klub za starou Prahu zorganizoval petici občanů, kterou předložil zastupitelstvu Prahy 1, aby věc ještě projednalo.  Zastupitelstvo Prahy 1 však záměr bourat Pražskou památkovou rezervaci, památkovou zónu UNESCO podpořilo.

Stavební úřad Prahy 1 vydal územní rozhodnutí ve prospěch zbourání domu na Václavském náměstí. Na stránkách úřadu je rozhodnutí uloženo zde. Na stavebním úřadu zároveň už je podána žádost o demoliční výměr. Klub za starou Prahu zorganizoval petici občanů, kterou předložil zastupitelstvu Prahy 1, aby věc ještě jednou projednalo.  Ovšem…

 

Zastupitelé Prahy 1 podpořili zbourání 

Cituji z webových stránek Klubu za starou Prahu: “Zastupitelstvo Prahy 1 dnes s dvouhodinovým zpožděním projednalo možnost záchrany domu na Václavském náměstí 47, za záchranu se postavili 4, za demolici 6, zdrželo se 20 zastupitelů.”

Šokující je zejména skutečnost, že 20 zastupitelů doslova zahodilo svůj hlas (zdrželi se). Své jednání zdůvodnili argumentem “že nemají ke kauze dostatek informací.” (SIC!) Po takové době projednávání a poté, co veškeré dokumenty kauzy jsou volně dostupné na internetu – a přestože kompletní přípravu dostali jako podklad k jednání. Přestože měli k dispozici stanovisko Ministerstva kultury, které říká, že souhlas oddělení ochrany památek Hl. města Prahy (podepsán Mgr. Kněžínek) bylo vydáno v rozporu se zákonem. (Cituji ze stanoviska Ministerstva kultury: „Závazné stanovisko MHMP obsahuje vnitřní rozpor, který vede k jeho nezákonnosti. […] Všechny stanovené podmínky, nejen příloha číslo 6 ukazují, že ve věci žádosti mělo být vydáno rozhodnutí orgánu památkové péče v přípravě a nikoliv závazné stanovisko k realizaci záměru.“ 

Přestože měli zastupitelé Prahy 1 stanovisko Senátu ČR, který požadoval přehodnocení rozhodnutí z důvodu jeho nezákonnosti. Přestože měli zastupitelé k dispozici stanovisko minulého ombudsmana, který záměr odmítal, tak i stanovisko současného ombudsmana, který rovněž upozorňoval na skutečnost, že byl porušen zákon. Cituji z tiskové zprávy ombudsmana: Je vytvářen stav, kdy určitý celek či území požívá památkovou ochranu, avšak jednotlivé objekty, které tvoří jeho součást nikoliv. Jejich postupnou změnou či odstraněním může dojít k tomu, že smysl památkové ochrany územního celku bude vyprázdněn.“  píše se v tiskové zprávě ombudsmana. Pražský magistrát, odbor památkové péče (podepsán Mgr. Kněžínek) podle ombudsmana porušil  zákon věcně i procesně, v dnešní tiskové zprávě se píše: „„Situace, kdy správní orgán nepřihlédne bez řádného odůvodnění k názoru odborného orgánu, ať již státní památkové péče, nebo kteréhokoli jiného, popírá smysl existence těchto odborných institucí.“

Přestože měli zastupitelé k dispozici otevřený dopis třinácti předních českých odborníků na dějiny umění a architekturu, kteří precizně formulovali odborné argumenty pro zachování domu a zejména pro zamezení výstavby urbanisticky nevhodného obchodního centra.

Kdo jak hlasoval?

Cituji zprávu Klubu za starou Prahu: “Proti demolici byli Zelení (předkladatelé bodu) a Kateřina Klasnová, pro demolici byla ODS, která se jedním zastupitelem (Skála) v rozpravě vyslovila, jak je ten nově navržený barák krásný, a zdrželi se, či nehlasovali TOP a ČSSD, protože nevěděli, jak se k tomu mají postavit, aby si zachovali svoji politickou image. Zároveň se ale ukázalo, že se na jednání nepřipravili a podklady nestudovali…”

Podpoří další protesty média?

Ačkoliv tato událost má zřetelně nadmístní význam (V ČR snad není symbolicky exponovanějšího místa než je prostor Václavského náměstí u “Koně”) a přestože se kontinuálních protestů zúčastnily v součtu již tisíce lidí a přestože petici proti bourání Kozákova domu podepsalo přes 14 tisíc lidí, o události informovaly pouze lokální pražské noviny.

Odpor bude pokračovat

Shodují se občanské iniciativy, které fakticky jako jediné hájí Pražskou památkovou rezervaci. Nejaktivnější organizace v této kauze jsou Klub pro starou Prahu, PraguewatchUměleckohistorická společnost, ASORKD, Občanský monitoring. Chcete-li se o kauze dozvědět více, sledujte jejich weby, popřípadě se můžete v rámci svých časových možností zapojit do jimi organizovaných akcí. Koncem tohoto týdne je plánována diskuse této kauzy v Senátu.

V kategorii Reakce

Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 12.9.2013

6 Komentáře

 1. PODNĚTY.CZ,o.s. 12.9.2013 06:38

  Je třeba zásadně inovovat systém vzájemné komunikace mezi občany, politiky a úředníky. Určitě bude líp, až začneme všechna rozumná doporučení vyvěšovat na jednom místě a donutíme politiky, aby (tamtéž) kvalifikovaně reagovali.
  Podpořte záměr http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20130822200530. Můžete např. o problému diskutovat s volebními lídry politických stran.

 2. Radomír Starý 12.9.2013 12:02

  Doufám a věřím, že Občanský monitoring bude na senátní diskuzi přítomen. Máte moji podporu, každá taková iniciativa pak zpětně nutí politiky, ale i úředníky (Kněžínky)či developery korigovat další svá rozhodnutí a záměry.

 3. xvitap 12.9.2013 15:25

  Radomír, děkuji, ano, budeme tam a samozřejmě budeme průběžně publikovat novinky o kauze.

 4. NOVÁK 12.9.2013 19:54

  Takový bordel tu nebyl dlouhou dobu,,a zločinná organizace ODS je pro mne horší stranou jako kdysi komunisté,,,,a to z naší rodiny nikdo nebyl komunista!!! Nechte je konečně všechny vykastrovat a poslat pracovat na pole,,,,,díky za info a splnění našich přání,,,,,,Novákovi

 5. Vitezslav Praks 28.9.2013 09:03

  Klub za starou Prahu: “Vážení příznivci domu čp. 1601 na Václavském náměstí a všichni pilní signatáři petice za jeho záchranu! Snad máme pro Vás konečně jednu dobrou zprávu: Rada hlavního města Prahy nečekala na schválení Zastupitelstvem HMP a díky podnětu, kterým jsme doprovodili naši petici, rozhodla již 17. 9. o tom, že Hlavní město Praha se proti územnímu rozhodnutí vydanému ÚMČ Praha 1 odvolá. Na včerejším jednání Zastupitelstva HMP se sice zastupitelé za ODS (Nosek, Udženija) emotivně domáhali zrušení tohoto rozhodnutí Rady a zadržení dopisu, pokud ještě nebyl poslán, ale neprošlo to. Až bude zveřejněn záznam z včerejšího “nočního” jednání Zastupitelstva, nenechte si jej ujít, ať víte, koho za rok v komunálních volbách nevolit!”

 6. Vitezslav Praks 28.9.2013 09:04

Diskuze ke článku

Jméno(povinné)

E-mail(povinné)

Web

Komentáře

Další příspěvky