Příspěvek četlo
763 total views
Chceme vás v tomto článku upozornit na možnost zapojit se do konzultací Evropské komise. Podívejte se na stránku “Probíhající veřejné konzultace v EU“. Pokud pracujete v dané oblasti, přečtěte si příslušné dokumenty (ostatně jistě ty informace pomůžou i ve Vaší práci) a zvažte připojení svých případných připomínek, pokud narazíte na něco nevyhovujícího. Můžete se obrátit i na “Ring” a můžeme sepsat připomínky společně. Ring například v minulosti připravoval připomínky k návrhům definice veřejné podpory…
Můžete se podívat i na chystané konzultace, zda tam není Vaše téma.
Výhoda veřejných konzultací pro společnost
V čem spočívá výhoda veřejných konzultací? Poslanci, jak víme, rozhodně nejsou bohové, neznají všechno a ďábel je skryt především v detailech. Není-li připravovaná legislativa diskutována veřejně, s občany, kterých se bude týkat (a příkladem je Česká republika, kde veřejná diskuse nad připravenou legislativou, snad vyjma “Ringu“, neexistuje.), není kvalitní. Konkrétní důsledek neprovedení veřejné konzultace je třeba tento zákon o regulaci lihu: Kapky na kašel dostanou kolky. Stejně jako slivovice. O lihové aféře jsme ostatně v “Ringu” psali několikrát, naposledy v článku: Konec metanolové aféry: Vláda své sliby nesplnila.
Veřejné konzultace v EU
Často nazýváme EU byrokratickou a odtrženou od samotných občanů, ale v EU úspěšně funguje možnost veřejné konzultace. Evropská komise vydává tzv. Zelené knihy, které po určitou omezenou dobu předkládá k veřejné konzultaci. Ze Zelených knih se pak mohou stát nařízení a směrnice, pokud jsou schváleny Evropským parlamentem a Radou ministrů členských zemí. Sami občané si mohou navrhnout tzv. Evropskou občanskou iniciativu, kterou se musí zabývat Evropská komise. Evropská Komise je v tomto směru k občanům otevřená. Možnost připomínkovat novou legislativu mají občané ve skandinávských zemích (Norsko, Dánsko, Švédsko). Funguje to takto: Každý nový zákon je zveřejněn a občané mají cca 14 dnů možnost jej připomínkovat. Veškeré připomínky jsou vypořádány. (Ne všechny připomínky jsou konstruktivní a ne všechny jsou zohledněny). Každopádně, výsledkem tohoto nepatrného prodloužení legislativního procesu je výrazné zvýšení kvality. Dočkáme se jednou změny i v ČR?
Připomínkujme zatím českou legislativu přes EU
Vzhledem k tomu, že čeští politici, narozdíl od svých zahraničních kolegů, se svými občany o návrzích legislativy nekomunikují, nabízí se Čechům možnost diskusi realizovat prostřednictvím výše uvedených konzultací přes Brusel. Je to směšné, ale zřejmě je to aktuálně cesta, která skutečně funguje.
Otázky pro Česko
Chtěli byste se k zákonům vyjádřit a připomínkovat je? Neměly by návrhy zákonů projít veřejnou diskuzí a její výsledky by neměly být do zákonů promítnuty? Proč občané smějí vstoupit do legislativního procesu pouze nepřímo přes tlak na volené zástupce a státní úředníky? Je legislativní proces v ČR opravdu odrazem moderní demokracie? Proč v českém právu chybí možnost, aby občané (s dostatečnou podporou) sami navrhli vládě zákon a ona se jím musela zabývat?
Zdroje
Probíhajících konzultace k politikám EU
Autoři
Stanislav Honzík. Autor je technologický konzultant a básník působící pod pseudonymem Jan Stanislav.
Vítězslav Praks: Re(d)aktor Občanského monitoringu
V kategorii Legislativa, Pozvánky, Reakce
Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 15.5.2014