Příspěvek četlo
944 total views
Obrázek vydá za tisíc slov. Toto jsou fotky tetřeva ze Šumavy. Šumavská divočina má nedozírnou hodnotu. Zachraňme ji.
Devel-lotři a jejich politici, dejte ruce pryč od Šumavy!
Všimněte si i dalších fotek – pocházejí z údajně mrtvého lesa, zasaženého kůrovcem. Na fotkách je vidět přirozená obnova.
Fotografie komentuje Petr Ješátko, bývalý vrchní lesní inspektor Národního parku Šumava, nyní v důchodu), takto:
“Dobrý den, protože páni senátoři Jirsa, Eybert a někteří další argumentují nesmyslem,že přírodní procesy ponechané svému vývoji ničí dokonce i biotop tetřeva, dovoluji si jejich odborně negramotná, účelová vyjádření v mediích vyvrátit.
V příloze zasílám několik fotografií oblasti přirozeného výskytu tetřeva na Šumavě. Z fotografií je jasně patrné, že se nejedná o žádný suchý, mrtvý les, přestože stromové patro může být odumřelé. Ponecháním těchto porostů samovolnému přírodnímu vývoji dochází k vytváření pestrého a bohatě strukturovaného prostředí, kde tetřevi nacházejí bohaté množství úkrytů i míst vhodných pro hnízdění. Jak vyplývá z fotografií, ponecháním souší, které časem popadají, se tato místa stávají obtížně přístupná i pro predátory. Naopak jsou zde ideální podmínky pro úspěšnost tetřevího hnízdění a následné přežití kuřat. Pro tetřevy je zde navíc bohatá potravní nabídka – pupeny / mladé výhonky smrku, jeřábu, borůvčí apod.
Kontext
Šumava: Otevřený dopis 64 vědců za zachování divočiny na Šumavě
Pořad Petra Ješátka pro Českou televizi
V kategorii Šumava
Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 5.7.2014