Příspěvek četlo
2,057 total views
Otiskujeme článek Petra Ješátka, kterým komentuje novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou aktuálně projednává Poslanecká sněmovna.
V současné době jde do druhého čtení v Poslanecké sněmovně novelizace Zákona O ochraně přírody a krajiny. Věřím, že poslanci pečlivě doplní návrh zákona o pojistky, aby se ochrana přírody v Národním parku Šumava stala skutečností, nikoliv, jak tomu v mnoha případech je, pouhým etiketním podvodem, s rozáhlým tokem státních peněz.
Dovolte, abych uvedl příklad známé rezervace, s perlami Šumavy, tedy Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero. Jako fořt, který měl v minulosti to štěstí, byla tato rezervace součástí mé lesní správy, až do mého odchodu do NP Šumava. A tak jsme, jako naši předchůdci, lesníci i obyvatelé Šumavy, s hrdostí respektovali pravidla rezervace. Tedy území bez zásahu, s přísnou ochranou přírodních procesů (viz příloha č. 1)
Že se jedná i o území cenné i z hlediska vegetace, tedy horskou klimaxovou smrčinou, dokazuje příloha č.2.
Tak tomu bylo až do února 1996, kdy orgán ochrany přírody CHKO Šumava vydal Rozhodnutí státní správy, kde zde povolil kácení aktivních kůr. stromů, kácení lapáků na kůrovce, lapače. Tato devastace rezervace trvala do r. 1999 a následně byla veškerá povolení zrušena a dokonce nařízen způsob umělé obnovy rezervace (viz příloha č.3)
Výsledkem bylo vytěžení celkem 2 280,31 m3 dříví v této rezervaci a otevření lesních porostů bořivým větrům. (viz příloha č.4)
Zároveň byly vytvořeny holiny po vytěženém dříví, viz letecký snímek z r. 1999 Černé jezero č.5)
a (viz letecký snímek Čertovo jezero z r. 1999 č.6).
Již v tomto roce jsme upozornili všechny instituce, včetně OÚ Klatovy, že realizace těchto opatření bude mít za následek do 10 let naprostou přeměnu klimaxové horské smrčiny v holinu, viz Mapa vývoje holin V NPR Černé a Čertovo jezero v příloze č.7.
V roce 2007 orkán Kyrill, který nebyl největší vichřicí na Šumavě, ještě rozpad rezervace urychlil. Následně orgán ochrany přírody CHKO Šumava odsouhlasil likvidaci této kalamity v rezervaci pomocí těžkých harvestorů a postřik chemickým roztokem Vaztaku. Výsledek, tedy zničenou klimaxovou horskou smrčinu ve výšce 1 343 m.n.m ke konci roku 2015 ,vidíte na přiložené mapě mapy.cz. Uvedl jsem příklad, jak lze dělat “ochranu přírody” s nedokonalými zákony.
Na závěr přikládám mapy z mapy.cz Na fotografiích jsou vidět rozsáhlé plochy holin z Národního parku Šumava. Lidé toto ani nezjistí, protože mají do těchto oblastí zakázaný přístup.
Aktuální stav je vidět na tomto snímku
Na stránkách mapy.cz je vidět mapu zde.
Stav z roku 2012
Stav z roku 2006
Stav z roku 2003
Petr Ješátko st. (Autor je bývalý vrchní lesní inspektor Národního parku Šumava, nyní v důchodu)
Starší pořad Petra Ješátka pro Českou televizi
V kategorii Nezařazené, Šumava, Životní prostředí
Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 28.1.2016