Příspěvek četlo
844 total views
Proběhla konference Křižovatky architektury. Přinášíme velmi stručnou zprávu reflektující mé pocity z konference.
Starostové, zastupitelé a i vládní politici si začínají uvědomovat, že urbanismus vyhrává i prohrává volby. Lidé, kteří dosud byli stranou pozornosti (urbanisté, městští architekti), popřípadě byli považováni za snílky / aktivistické odpůrce developmentu a developerů, začínají být bráni vážně. Klíčová slova: Kultivace krajiny. Zpřístupnění krajiny pro člověka. Veřejná prostranství. Neplánovat od rýsovacího prkna, ale citlivě k místu. Vyjít z potenciálu místa a jen velmi drobným zásahem místo podpořit.
Oslovily mne tyto výzvy
- Běžte do archivů a podívejte se na staré mapy, kudy vedly staré cesty a pokuste se je, tam, kde je to zajímavé, obnovit.
- Projděte si katastr své obce, místa, která nabízejí hezké pohledy, využijte: doplňte lavičky, altánky, na vyvýšená místa můžete doplnit rozhlednu.
- Udělejte v obci poznávací stezky, upozorněte na zajímavá místa (menší sakrální stavby, boží muka, zvoničky, kostel, ale třeba i jen ohniště). – Přirozené zastávky pro procházky.
- Cyklostezky nemusí být jen ty nákladné, budované s podporou EU. Mohou být i crosstrackové, vedené lesem, jen naznačené s minimem úprav terénu.
- Zaměřte se i na zmapování vody: studny, menší vodní plochy (opět podpořit lavičkami, zapojit do stezek).
Vše toto se může stát faktorem, který pomůže rozproudit komunitní život v obci. Komunitní život znamená, že se lidé znají, zdraví se, pomáhají si. Navštěvují místní akce, protože se těší na setkání se svými sousedy. Doprava v obci je utilitární (odněkud někam), ale je dostatečná příležitost i pro dopravu rekreační (pěší procházky, kolo).
V kategorii Praha, Voda, Životní prostředí
Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 5.6.2016