Příspěvek četlo
667 total views
Přetiskujeme článek Radka Novotného z o.s. Voda lidem. V Ringu jsme uspořádali s Voda lidem několik diskusních večerů.
Noví politici zvolení ve volbách 2010 slibovali lidem, že udělají na pořádek. Nyní, na konci volebního období, přichází inventura jejich činů. Slušný politik říká pravdu. Had na radnici říká jen to, co se mu hodí a počítá s tím, že lidé neověřují a nemyslí.
Co politici na Zlínsku říkají lidem dnes?
1. MÁME NEJNIŽŠÍ RŮST CENY ZE VŠECH VODÁREN VE ZLÍNSKÉM KRAJI!
2. CENA VODY NA ZLÍNSKU SE PROPADÁ V CENOVÉM ŽEBŘÍČKU V ČR!
Jak to ve skutečnosti je, ukazuje srovnání cen vodného a stočného (V/S), růst cen a pořadí vodáren dle výše cen V/S ve Zlínském kraji , kde působí 4 vodárny. Vodovody a kanalizace Zlín, a.s., Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s., Vodovody a kanalizace Vsetín, a.s. a Slovácké vodárny a kanalizace, a.s. Privatizován byl pouze Vak Zlín, když v roce 2004 z něho byla vyvedena jediná zisková činnost na koncern Veolia voda ČR. Ostatní vodárny zůstaly pod přímou kontrolou měst a obcí.
Růst vodného a stočného u vodáren ve Zlínském kraji
za volební období 2011-2014 růst v %
Zlín 17,14
Vsetín 15,03
Kroměříž 13,57
Uh.Hradiště 10,24
O tom, jak efektivně hájí „politici“ na Zlínsku zájmy svých občanů, ve srovnání s politiky v ostatních okresech Zlínského kraje, nejlépe vypovídá srovnání růstu cen vodného a stočného za 2 volební období.
Růst vodného a stočného u vodáren ve Zlínském kraji
za dvě volební období 2007-2014 růst v %
Zlín 70,26
Vsetín 55,70
Kroměříž 51,51
Uh.Hradiště 40,92
Závěr
Na Zlínsku zdražila cena V/S nejvíce ze všech vodáren v kraji. Údajné zmrazení cen V/S je tedy LEŽ a tvrzení, že cena roste méně než u ostatních vodáren v kraji, je rovněž LEŽ. Je pravda, že cena V/S na Zlínsku se “propadá” v žebříčku VODÁREN v ČR, ale jak vidíte, sousední okresní vodárny jsou na tom daleko lépe, což Hadi na radnicích na Zlínsku lidem záměrně neříkají a účelově používají polopravdy, kterými se snaží manipulovat voliče.
Co politici na Zlínsku lidem neříkají vůbec?
Jak na tom bylo Zlínsko ve srovnání s ostatními vodárnami v kraji z pohledu výše V/S do privatizace Vaku Zlín?
Pořadí vodáren ve Zlínském kraji dle výše vodného a stočného do privatizace Vak Zlín
v roce 2004
Slovácko 44,10 okresní vodárna
Kroměřížsko 41,21 okresní vodárna
Zlínsko 39,50 okresní vodárna
Vsetínsko 34,55 okresní vodárna
2003
Slovácko 40,95 okresní vodárna
Zlínsko 37,30 okresní vodárna
Kroměřížsko 37,12 okresní vodárna
Vsetínsko 32,03 okresní vodárna
2002
Slovácko 38,85 okresní vodárna
Kroměřížsko 35,85 okresní vodárna
Zlínsko 35,26 okresní vodárna
Vsetínsko 30,24 okresní vodárna
* ceny pro rok 2004 byly schvalovány v roce 2003. Vak Zlín byl privatizován v roce 2004
Kolik zisku ve Vodném a stočném schválili politici ve vedení Vaku Zlín koncernu Veolia a kolik zisku vytvořil samotný Vak Zlín?
Dělení zisku z vody ve Zlínském regionu mezi Veolii a Vak Zlín
Příloha – Srovnání vodáren ve Zlínském kraji
270 miliónů korun z V/S pro Veolii a pouhých 413 tis. korun pro Vak Zlín! O tom dělení zisků a o tom, kdo sedí v orgánech Vak Zlín, rozhodují politici Statutárního města Zlína, protože na valných hromadách má SMZ prakticky vždy více než 50% hlasů.
Proč to na Zlínsku funguje ve prospěch koncernu a v ostatních okresech ve prospěch lidí a měst a obcí? Protože na Vsetínsku, Kroměřížsku a Slovácku jsou ve vedení měst a obcí politici, kteří pracují pro města a obce.
V období divokých privatizací vodáren v letech 2002-2006, byli zastupitelé všech měst a obcí Zlínského kraje masírování nahaněči koncernů, kteří přes kolaborující politiky, slibovali zastupitelům po privatizaci vodárny inflační růst cen V/S po dobu 30 let, který zajistí strategický investor a slibovaly se dotace z EU a to, že města či obce nebudou muset financovat sítě atd.
Na tato falešná prohlášení se nechali zlákat pouze „politici“ na Zlínsku. Zastupitelé ve Vsetíně, Kroměříži či na Slovácku privatizaci vody odmítli jako nevýhodnou a vodu si nechali ve svých rukách.
Profil Radka Novotného na Ringu
Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 18.9.2014