Maršmeloun versus Anežský klášter: Vizualizace a pohledy do urbanistického pekla

Maršmeloun versus Anežský klášter: Vizualizace a pohledy do urbanistického pekla


Příspěvek četlo

 716 total views

v tomto příspěvku publikujeme ukázky vizualizací plánovaného projektu “Maršmeloun” vedle Anežského kláštera z první poloviny 13. století na Praze 1. Bez dlouhých komentářů, pojďme se na to podívat:

Vizualizace Marsmelounu

 

Bytový dům u Milosrdných, Malá Klášterská:

BD-U-Milosrd-Malá-klášterská

 

 

Bytový dům u Milosrdných, západní fasáda:

BD-U-Milosrd-západní fasáda

 

Bytový dům u Milosrdných, jižní fasáda:

 

BD-Z-Milosrd-jižní-fasáda

 

Bez komentáře…

 

Resp. jako komentář citujme ze závazného stanoviska Ministerstva kultury z roku 2010, kde Ministerstvo kultury zamítlo předešlý záměr výstavby se zdůvodněním, cituji:

Výstavba bytového domu na pozemcích parc. č. 904, 905, 906, 907, 908, 909/1, 910/2, 910/3, 1034, 1035, 1036/1, 1036/2, 900/1, 900/2, 901/2 a 902/2 v k.ú. Staré Město, U Milosrdných, Kozí, Malá Klášterská, Praha 1, které se nachází na území Pražské památkové rezervace prohlášené nařízením vlády č. 66/1971 Sb., o památkové rezervaci v hl. městě Praze, v rozsahu předložené dokumentace Bytový dům U Milosrdných, 110 Praha 1 – Staré Město, zpracované Ing. arch. Marií Kašparovou, CKA 00571, ve společnosti PRINS spol. s r.o., Bruselská 14, Praha 2, v dubnu 2008 (která je uložena v archivu MHMP OKP pod čj. 291918/2008) je z hlediska zájmů státní památkové péče nepřípustná.”

 

Ve věci bylo vydáno písemné vyjádření Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v hl. městě Praze (dále též „NPÚ-ÚOPHMP” nebo „odborná organizace”) čj. NPÚ 311/7315/2008 ze dne 16. července 2008. Odborná organizace při dodržení podmínek souhlasila s realizací záměru žadatele. Požadovala:

 1. tradiční členění, tzn. okenní otvory (případně balkony nebo lodžie) budou odpovídat patru, k němuž patří, tj. nebudou zasahovat přes více podlaží
 2. fasády nebudou zavěšené, ale budou tradičně řešené s okny a případně dalšími prvky
 3. dvorní fasáda nebude nakloněna
 4. materiál fasády bude tradiční stejně jako střešní krytina
 5. u stromů navržených ke kácení bude předložen dendrologický průzkum
 6. upravený návrh bude předložen NPÚ-ÚOPHMP k posouzení
 7. v dostatečném předstihu bude proveden záchranný archeologický výzkum
 8. stavebnímu úřadu bude předloženo písemné potvrzení o provedení záchranného archeologického výzkumu.

Stanovené podmínky NPÚ-ÚOPHMP odůvodnil mimořádně citlivou polohou zamýšlené stavby na rozhraní předasanační zástavby Anežské čtvrti a asanačního území. Především se jedná o bezprostřední sousedství kulturní památky barokního Kláštera Milosrdných bratří na západní straně a národní kulturní památky Anežského kláštera. Extravagantnost volně rozházených velkoplošných otvorů po fasádě, materiálové řešení fasády, naklonění dvorní fasády ani převýšená „střecha” zamýšlené novostavby maskující dvě podlaží neodpovídají ani vzdáleně komornímu prostředí lokality. V minulosti se NPÚ-ÚOPHMP k zástavbě opakovaně vyjadřoval. Ve věci bylo vydáno i rozhodnutí prvoinstaněrnlio orgánu čj. OPP 30694/99 ze dne 4. října 1999, v němž byly mimo jiné stanoveny podmínky:
1. střecha objektu bude sedlová s výškou hřebene + 17.2 = 204.8 m.n.m., kóta korunní římsy bude na úrovni +13.1 = 200.7 m.n,m.

2. sedlová střecha bude mít krytinu z pálených tašek bobrovek 3, okna budou dřevěná v dřevěných rámech
4. omítky budou štukové.

Cílem novostaveb vstupujících do tohoto prostředí by měla být náprava urbanistických omylů, spočívající mimo jiné ve scelení stávající zástavby a nikoliv v jejím dalším rozrušování.

Navržená novostavba toto pojetí nesplňuje, neboť do historického prostředí vstupuje „neadekvátním a bez nadsázky arogantním” způsobem. Její solitérní kompozice, hrubé architektonické řešení a až ostentativní cizorodost je ve výrazném a nesmyslně prvoplánovém protikladu k dochované historické zástavbě. Závazné stanovisko prvoinstančního správního orgánu označuje za vnitřně rozporné, když vyjma jedné vlastní podmínky nestanovil žádné omezení realizace záměru žadatele. Odborná organizace přitom podmínila uskutečnění záměru množstvím konkrétních podmínek. Prvoinstanční orgán neuvedl důvody, pro které se odchýlil od vyjádření odborné organizace, pouze konstatoval, že se s jejími námitkami neztotožnil, ale přihlédl k vyjádření žadatele. Předmětná stavba je též v rozporu s nařízením vlády č. 66/1971 Sb., které ukládá dbát při nové výstavbě architektonických vztahů ke kulturním památkám a jejich souborům a dotvářet jejich celky přiměřenými prostředky současné architektonické tvorby.”

Tolik závazné stanovisko Ministerstva kultury z roku 2010… Je tam řečeno vše, není nutné doplnit ani písmeno.

Nic z toho nesplňoval předešlý návrh developera, ještě méně jej splňuje ten nynější.

Apelujeme na všechny dotčené orgány. Maršmeloun musí být zastaven!

Přijďte bránit Pražskou památkovou rezervaci!

 

Odkaz na facebookovou událost demonstrace – aktuálně protest podporuje přes 1200 demonstrantů.

Online petice Maršmeloun versus Anežský klášter. – Děkuji za podpis, sdílení, přeposílání.

V kategorii Praha, Protest

Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 10.4.2015

5 Komentáře

 1. pavel 10.4.2015 11:36

  vámi prezentovaná vizualizace neodpovídá návrhu. někdo ji účelově zkreslil. uff

 2. Vitezslav Praks 10.4.2015 12:52

  Pavel. Chcete zpochybnit důvěryhodnost. Jen do toho. Publikujte “lepší”. 🙂

 3. stejskal 10.4.2015 22:33

  Došlo k drobnému pochybení v popisu místa výstavby. Ulice Malá Klášterská se sice nachází v těsné blízkosti Anežského kláštera, ale na jeho východní straně. Ulici ,kterou máte na mysli se vždy říkalo Myší díra.

 4. Jakub 22.4.2015 09:17

  Dobry den vespolek,
  Asi vasi petici podporim, protoze ten navrh skutecne nevypada, ze by se snazil reagovat na prostredi a ukrok od odborneho stanoviska bez udani duvodu vyvolava obavy legitimity takoveho rozhodnuti. Nicmene nesouhlasim s tim, ze by podminky pamatkaru zajistily jeji “zapadnuti”. Ten kontext jste skutecne trochu zvelicil. Na tuhle stranu nema klaster zadne dominantni stavby, leta je tu parkoviste a smerem k nabrezi hriste a v zime kluziste. Co se tyce kontextu, je to spise ta U Milosrdnych, protoze ani Kozi nema v tomto miste nic nez prostredni eklektickou zastavbu pocatku 20. Stoleti. U Milosrdnych, pokud si to dobre vybavuji, ma par peknych neobaroknich fasad. Kousek od tud je taky par konstruktivistickych domu.
  Praha by udelala nejlip, kdyby misto pamatkaru slozila kvalitni respektovanou komisi a podminila veskerou vystavbu v centru povinnou architektonickou soutezi. Pak by se nevedly spory o tom, co se hodi a nebo nehodi a kdo co uplatil. Centrum by se kvalitativne rozvijelo a neutapelo by se v upocenych maskovanich nove vystavby.
  Kazdopadne mnoho zdaru se vzdorovanim a diky za aktivismus. Jakub Svaton

 5. František Sadílek 21.5.2015 07:00

  To může povolit jedině někdo slepý a uplacený.
  Ať to postaví třeba v Malešicích,ale ne vedle Anežského kláštera.Touha po tom zvěčnit se a zničit co se dá je děsivá.Sadílek

Diskuze ke článku

Jméno(povinné)

E-mail(povinné)

Web

Komentáře

Další příspěvky