Příspěvek četlo
1,005 total views
Přetiskuji článek Petra Ješátka.
Je tomu již pět let, co byl odvolán ministrem Brabcem ředitel NP Šumava pan Jiří Mánek a následně byl pověřen řízením, jeho náměstek Pavel Hubený. Ten byl po roce a utajené návštěvě parku, samotným místopředsedou vlády, ministrem financí a šéfem politické strany ANO, ale i majitelem dřevařských firem panem Babišem v květnu 2015, následně jmenován k 30.6. ředitelem. Pečlivě sleduji na základě statistického hlášení zasílaného ČSÚ- Roční výkaz odvětvových ukazatelů v lesnictví- Les 8-01 vývoj lesnické činnosti této organizace celá desetiletí.
Dovolte, abych vás seznámil i s výsledky za loňský rok 2018. Tedy čísla, která se neobjevují v tiskových zprávách NP Šumava, ani MŽP ČR:
Nejprve krátce k těžbám. Protože nebyly od r. 2014 kalamity, bylo třeba si vytvořit zisk těžbami. A tak úmyslné těžby byly za toto období prováděny tou nejdrastičtější technikou: harvestory s razantními celoplošnými zásahy na hranici zákonnosti i v hospodářských lesích, v rozsahu více než 321 000 m3. Pochopitelně takhle celoplošně fragmentované porosty byly náchylné k větrným a sněhovým kalamitám. A to se hned ukázalo v loňském roce, kdy celková těžba dosáhla opět rekordních 262 864 m3. Z toho vítr 203 990 m3, kůrovec 53 875 m3 a zbytek ještě úmyslná těžba. Spokojeno je i vedení s tržbami za tento rok ve výši 311 105 000 Kč, bez DPH.
Vzniklé holiny s odvezeným a prodaným dřívím za tento rok jsou ve výši 159 ha lesa.
Paradoxem je umělá obnova za celý park ve výši 24,97 ha a zcela směšné je vysázení na holinách pouze necelých 31 tisíc listnatých sazenic (Jinde práce pro jednoho lesníka). Ještě v r. 2010, při doznívající kalamitě, bylo za ředitele Krejčího vysázeno 560 tisíc listnatých sazenic!!!
Že to pan ředitel Hubený myslí vážně s plánem zastavit přeměnu smrkových monokultur na lesy smíšené a holiny s vytěženým, z lesa odvezeným a prodaným dřívím chce převážně 28 let ponechat svému osudu, svědčí i zásoby sadebního materiálu v lesních školkách parku. Před jeho nástupem bylo ve školkách při inventuře 2 466 788 kusů sadebního materiálu. Po omezení této činnosti, nemá nyní k dispozici už ani desetinu, nyní disponuje pouze 206 004 kusy !!! Málokdo se může tímto pochlubit!
Jenom na závěr. V poslední době se často objevují tiskové zprávy, jak je to na Šumavě v lesích dobré. V r. 2014 byla dokončena Velkoplošná inventarizace lesů v NP Šumava, objednaná a zaplacená firmě IFER, která má odborníky na lesní ekosystémy. Závěr přikládám. Ale dovoluji si z něj vyjmout tuto citaci: “Druhová skladba je nepřirozená s nedostatečným zastoupením jedle a buku. Druhové složení obnovy nesměřuje k významnější změně ke skladbě přirozené, což je KRITICKÉ zejména v nižších polohách! Zásoba dřeva se výrazně nezměnila. Úbytek zásoby ve vyšších polohách způsobený rozpadem smrčin (vítr, kůrovec) byl kompenzován jejím nárůstem v nižších polohách.”
…Naplnila se tak naše obava , kterou jsme vyslovili v r. 2016 v článku: Petr Ješátko: Kalamity v Národním parku Šumava, aneb, jak se dostat k šumavskému dřevu.
Petr Ješátko st. (Autor je bývalý vrchní lesní inspektor Národního parku Šumava, nyní v důchodu).
Starší pořad Petra Ješátka pro Českou televizi Další články Petra Ješátka na našich stránkách jsou zde.
Další články na Občanském monitoringu k tématu Šumava si můžete přečíst zde.
V kategorii Šumava, Životní prostředí
Příspěvek četlo
Příspěvek zaslal/a Vitezslav Praks on 29.4.2019